Wymogi, dokumenty oraz inne informacje dotyczące uzyskiwania stopnia doktora w Instytucie Nauk Geologicznych UJ
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, z późniejszymi zmianami (tekst jednolity Dz.U. 2016 poz. 882)
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 września 2016 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodzie doktorskim, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora (Dz.U. 2016 poz. 1586)
Otwarcie przewodu doktorskiego
Warunki wstępne:
- Otwarcie przewodu doktorskiego powinno nastąpić przed rozpoczęciem trzeciego roku studiów doktoranckich. W przypadku doktorantów, którzy rozpoczęli studia przed 2017 r. przewód powinien być otwarty przed rozpoczęciem czwartego roku studiów.
- Posiadanie wydanej lub przyjętej do druku publikacji naukowej w formie książki lub co najmniej jednej publikacji naukowej w recenzowanym czasopiśmie naukowym wymienionym w wykazie czasopism naukowych ogłaszanym przez ministra właściwego do spraw nauki.
- Zaprezentowanie koncepcji pracy doktorskiej na zebraniu naukowym ING UJ.
Wymagane dokumenty:
Osoba ubiegająca się o wszczęcie przewodu doktorskiego zgodnie z Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 września 2016 r. w sprawie szczegółowego trybu i warunków przeprowadzania czynności w przewodach doktorskich, w postępowaniu habilitacyjnym oraz w postępowaniu o nadanie tytułu profesora, składa w Sekretariacie Instytutu Nauk Geologicznych UJ (najpóźniej na tydzień przed posiedzeniem Rady Instytutu) następujące dokumenty, skierowane do Przewodniczącego Rady Instytutu Nauk Geologicznych UJ:
- Wniosek o wszczęcie przewodu doktorskiego (wg zał. 1), zawierający (1) temat rozprawy doktorskiej, ze (2) wskazaniem obszaru wiedzy, dziedziny i dyscypliny naukowej, w zakresie której ma być wszczęty przewód doktorski, (3) propozycję promotora i (4) dyscypliny dodatkowej, z której będzie zdawany egzamin doktorski (zazwyczaj filozofia). We wniosku można również zaproponować promotora pomocniczego, lub, ze względu na interdyscyplinarny charakter pracy doktorskiej, drugiego promotora (maksymalnie ze stopniem doktora).
- Oryginał lub poświadczoną przez jednostkę przeprowadzającą przewód doktorski kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych. W myśl nowych przepisów stopień doktora może uzyskać osoba bez tytułu magistra, jeśli uzyskała tytuł zawodowy licencjata lub inżyniera i zdobyła tzw. "Diamentowy Grant" w ramach programu ustanowionego przez ministra.
- Wykaz prac naukowych (w tym publikacja naukowa w recenzowanym czasopiśmie naukowym o zasięgu co najmniej krajowym – patrz lista MNiSW) oraz informacja o udziale w konferencjach i o prowadzonych zajęciach dydaktycznych.
- Życiorys naukowy.
- Kwestionariusz osobowy ze zdjęciem (wg zał. 2).
- Opinia samodzielnego pracownika naukowego (opiekun naukowy / przyszły promotor), wraz z jego zgodą na przyjęcie funkcji promotora (wg zał. 3).
- (opcja). Informacja o przebiegu przewodu doktorskiego – dotyczy tylko kandydata, który ubiegał się uprzednio o nadanie stopnia doktora w tej samej dziedzinie.
- (opcja). Oświadczenie o pokryciu kosztów przewodu, na podstawie zawartej umowy – dotyczy tylko kandydata, który nie jest studentem studiów doktoranckich w ING UJ.
- (opcja). Certyfikat potwierdzający znajomość nowożytnego języka obcego (zwalniający z egzaminu doktorskiego z języka nowożytnego).
- (opcja). Wniosek o wyrażenie zgody na przedstawienie rozprawy doktorskiej w języku angielskim.
Formy rozprawy doktorskiej:
Rozprawa doktorska może mieć formę maszynopisu książki, książki wydanej lub spójnego tematycznie zbioru publikacji (to jest rozdziałów w książkach wydanych, artykułów opublikowanych lub przyjętych do druku w czasopismach naukowych, określonych przez ministra właściwego do spraw nauki na podstawie przepisów dotyczących finansowania nauki).
Rozprawa doktorska powinna być opatrzona streszczeniem w języku angielskim oraz w języku polskim.
W przypadku, gdy rozprawa ma formę spójnego tematycznie zbioru publikacji konieczne jest, aby spełniała wymogi zapisane w Uchwale nr 01 z dnia 07 marca 2017 r. Rady Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
Załączniki:
- Wniosek o wszczęcie przewodu doktorskiego
- Kwestionariusz osobowy
- Oświadczenie promotora pracy doktorskiej
- Formularz do archiwum
- Strona tytułowa rozprawy doktorskiej
Rozprawy w formie zbioru publikacji - obowiązujące przepisy
Uchwała nr 01 z dnia 07 marca 2017 r.
Rady Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
w sprawie szczegółowych wytycznych dla rozpraw doktorskich tworzonych na podstawie spójnego tematycznie zbioru rozdziałów w książkach wydanych, spójnego tematycznie zbioru artykułów opublikowanych lub przyjętych do druku w czasopismach naukowych (art. 13 ust. 2 Ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, z późniejszymi zmianami)
- Tematyczny zbiór publikacji zgłoszony jako rozprawa doktorska powinien obejmować przynajmniej 2 artykuły lub rozdziały, które stanowią oryginalne rozwiązanie ważkiego problemu naukowego.
- Wśród tematycznego zbioru powinna być zawarta przynajmniej jedna publikacja wydana w czasopismach z listy A MNiSW.
- Na rozprawę doktorską powinny składać się wyłącznie publikacje opublikowane lub mające status przyjęty do druku (in press lub accepted).
- Na rozprawę doktorską mogą się składać publikacje współautorskie. W przynajmniej jednej publikacji doktorant musi być pierwszym autorem lub autorem do korespondencji. Dla każdej współautorskiej publikacji zbioru tematycznego, doktorant musi przedłożyć oświadczenie własne oraz wszystkich współautorów, określające indywidualny wkład w jej powstanie (załącznik 1 i 2). Doktorant jest zwolniony z obowiązku przedłożenia oświadczenia w przypadku śmierci współautora, uznania go za zmarłego albo jego trwałego uszczerbku na zdrowiu, uniemożliwiającego uzyskanie danego oświadczenia.
- Publikacje składające się na rozprawę doktorską powinny być napisane w języku angielskim.
- Rozprawa doktorska powinna być opatrzona streszczeniem w języku angielskim oraz w języku polskim (patrz zał. 3).
- Rozprawa doktorska powinna mieć formę zwartego opracowania sporządzonego według wskazań przedstawionych w załączniku 3.