Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Koło Naukowe Geologów Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego jest organizacją zrzeszającą grupę ambitnych studentów zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy geologicznej. 

Koło działa przy Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

W ramach pracy Koła realizowane są programy naukowe i popularnonaukowe takie jak: konferencje naukowe, wyjazdy zagraniczne w najdalsze zakątki świata, czy też warsztaty dla młodzieży szkolnej z zakresu nauk o Ziemi.

 

 

Siedziba:

Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Gronostajowa 3a, 30-387 Kraków, pokój: 1.30
Kontakt: kngsuj@gmail.com

Strona FB Koła naukowego Geologów Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego
kliknij tutaj

Strona FB konferencji Dni Geologii https://www.facebook.com/DniGeologii/

 

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zarząd koła:

  • Paweł Zegadło (przewodnicząca)
  • Joanna Leksander (vice-przewodnicząca)
  • Kinga Greń (sekretarz)
  • Zofia Kuśmirek (skarbnik)

Historia

Koło Naukowe Geologów Studentów UJ działa przy ING UJ już od lat siedemdziesiątych.

W ostatnich latach Koło mogło poszczycić się organizacją takich wydarzeń, jak Ogólnopolska Konferencja Geologicznych Kół Naukowych (2007) czy Pierwsza Międzynarodowa Studencka Konferencja Geologiczna (1st Sudents' International Geological Conference, 2010), która stała się wydarzeniem cyklicznym, a członkowie Koła brali czynny udział w jej kolejnych corocznych edycjach na Łotwie, Ukrainie i w Czechach. 

W 2014 r. mieliśmy zaszczyt organizować jubileuszowy, 20. Europejski Zjazd Geologów EUGEN (European Geoscience Students Network). Zjazd odbywa się co roku w innym kraju, dzięki temu mieliśmy okazję być w Słowenii i Belgii i Chorwacji. 

Od 2017 roku Koło organizuje studencką konferencję naukową - Dni Geologii (Geology Days). Poprzednie edycje zakończyły się ogromnym sukcesem, dlatego tegoroczne wydarzenie skierowana jest do szerszego grona studentów i ma charakter międzynarodowy. Głównym założeniem wydarzenia jest przedstawienie efektów działalności naukowej studentów z różnych instytucji oraz nawiązanie współpracy pomiędzy uczelniami.

KNGS UJ w ciągu roku zajmuje się również wyjazdami terenowymi. W trakcie trwania semestrów są to zwykle obszary Polski (Pieniny, Góry Świętokrzyskie, Góry Izerskie). Podczas przerwy wakacyjnej  organizowane są wyjazdy zagraniczne – Islandia, Ukraina, Maroko oraz tegoroczna Gruzja. 

Koło współpracując z kadrą ING prowadzi również działalność popularyzującą naukę wśród dzieci i młodzieży (coroczny udział w Festiwalu Nauki i Sztuki, w Małopolskiej Nocy Naukowców, wizyty w szkołach, Dzień Dziecka w ING UJ). 

 

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dni Geologii 2019

Dni Geologii to studencka konferencja naukowa organizowana przez Koło Naukowe Geologów Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego od 3 lat.

Jest to wydarzenie cykliczne skierowane do studentów, doktorantów i pasjonatów geologii z różnych zakątków Polski i świata.

Po zeszłorocznym sukcesie Dni Geologii, tegoroczna edycja będzie miała charakter międzynarodowy. Po raz kolejny młodzi naukowcy będą mieli okazję do podzielenia się efektami swojej pracy naukowej, zdobycia nowych umiejętności czy też zapoznania się z geologią ciekawych regionów Polski.

Dni Geologii skupiają się przede wszystkim na konferencji naukowej (obejmującej sesję referatową oraz posterową), ale odbędą się również warszaty oraz wyjazdy terenowe, których celem jest poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej.   

W tym roku Dni Geologii odbędą się w dniach 16-19 maja i będą miały charakter międzynarodowy! W programie wydarzenia znajdują się sesja referatowa, warsztaty  oraz wycieczki terenowe. Najświeższe informacje dotyczące wydarzenia są dostępne na stronie FB : https://www.facebook.com/DniGeologii/

 

Tak było w poprzednich latach

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyprawa Koła Naukowego do Maroka 2018

Wyprawa Koła Naukowego Geologów Studentów UJ Maroko 2018 była drugą z rzędu, po zeszłorocznej, zakończonej sukcesem wyprawie na Islandię.

Tym razem zdecydowaliśmy się na południową część Maroka, w której znajdują się słynne lokalizacje mineralogiczne i paleontologiczne.

Odwiedziliśmy takie miejsca jak Bou Azzer znane z minerałów kobaltu, niklu i arsenu, Taouz i Mibladen, w których poszukiwaliśmy m.in. wanadynitów, barytów, wulfenitów, Kerrouchen słynące ze znakomitej jakości agatów i azurytów.

Nie przegapiliśmy lokalizacji paleontologicznych znajdujących się na naszej trasie, takich jak Alnif (będące centrum poszukiwań i handlu trylobitami), poszukiwaliśmy również ramienionogów na dewońskich rafach. Zobaczyliśmy także tropy jurajskich dinozaurów w okolicach Imilchil. Prócz celów stricte geologicznych i poznawczych, naszym celem była również integracja grupy oraz poznanie lokalnej kultury.


Wyprawa Koła Naukowego Geologów Studentów UJ Maroko 2018 była drugim z rzędu zagranicznym wyjazdem (po zeszłorocznym na Islandię).

Tym razem Koło Naukowe Geologów Studentów UJ wyruszyło w podróż do południowej część Maroka, w której znajdują się słynne lokalizacje mineralogiczne i paleontologiczne.

Odwiedziliśmy takie miejsca jak Bou Azzer (znane z minerałów kobaltu, niklu i arsenu), Taouz i Mibladen (w których poszukiwaliśmy m.in. wanadynitów, barytów, wulfenitów) i Kerrouchen (słynące ze znakomitej jakości agatów i azurytów).

Nie przegapiliśmy lokalizacji paleontologicznych znajdujących się na naszej trasie, takich jak Alnif (będące centrum poszukiwań i handlu trylobitami). Zajęliśmy się również poszukiwaniem ramienionogów na dewońskich rafach. W okolicach Imilchil zobaczyliśmy tropy jurajskich dinozaurów.

Oprócz wyprawy geologicznej nasza podróż miała na celu integrację grupy oraz poznanie nowej, lokalnej kultury.