Przejdź do głównej treści strony

Wystawa "Wielicka kopalnia. Piękno w soli zaklęte"

Wystawa "Wielicka kopalnia. Piękno w soli zaklęte"
 
Data: 22.11.2017 - 22.12.2017
Czas rozpoczęcia: 14.00
Miejsce: Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, ul. Gronostajowa 5, sala wystaw okresowych, parter
Organizator: Instytut Nauk Geologicznych UJ, Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, Kopalnia Soli "Wieliczka" oraz Komisja Ochrony Grot Kryształowych

 

Mówienie o pięknie kopalni soli w Wieliczce jest truizmem. Każdy kto w niej był, na lata zapamiętał monumentalne kaplice, komory, jeziora i chodniki. Istnieje jednak także bardziej ukryty świat podziemi, niedostępny dla zwykłego turysty.

Oprócz podziwiania dzieł człowieka, eksploatującego od wieków sól, warto zastanowić się jak stworzyła te złoża natura i co z nimi dzieje się dzisiaj? Na wystawie przedstawiono różnorakie dzieła natury powstałe na drodze naturalnej, jak i obiekty, które stworzone zostały przy współudziale człowieka.

Wystawę tworzą zdjęcia pokazujące obiekty w skali od makro do mikroskopowej, stare dokumenty i wybrane okazy spektakularnych form wtórnej krystalizacji soli. Różne sekcje przedstawiają rzadkie zjawiska, wprowadzają w budowę geologiczną złoża wielickiego, opisują odkrycie i ochronę pierwszego w kraju rezerwatu skalnego, ukazują skutki oddziaływania sił przyrody na zróżnicowane skały oraz oddziaływania wody z solami czy wreszcie wpływu procesów korozji na formy naciekowe.

Wystawa otwarta jest od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.30.

Źródło: UJ

Data opublikowania: 12.11.2017
Osoba publikująca: Wojciech Wróblewski

Wydarzenia

Studiuj z nami!