Wystawa „Dotykając Ziemi" powstała z myślą o przybliżeniu osobom słabo widzącym i niewidomym różnorodności otaczającego nas świata, świata zaklętego w kamieniu pod postacią skamieniałych zwierząt, roślin czy minerałów. Uwięzione jak w „stop klatce" ślady żerowania organizmów na dnie dawnych mórz czy zastygłe formy falowania wody można „prześledzić" dotykiem. Specjalnie skonstruowany przekrój przez wulkan pozwala na poznanie jego budowy geologicznej.
Okazy do kolekcji zostały starannie przygotowane i opisane w alfabecie Braille'. Wystawa ma charakter mobilny .
W dniu 7 czerwca 2013 na Dziedzińcu Huta w Collegium Maius braliśmy udział w wydarzeniu „Dotknij Kultury" . Impreza ta to inicjatywa Uniwersytetu Jagiellońskiego na rzecz łączenia różnych grup osób, bez względu na niepełnosprawność, wiek, przekonania czy pochodzenie. Nasze Muzeum, z dużym sukcesem, zaprezentowało swoją nową kolekcję „Dotykając Ziemi". Spotkała się ona z żywym zainteresowaniem grupy młodzieży z SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, która do woli mogła sobie podotykać wszystkie eksponaty w tym bombę wulkaniczną, skamieniałe drzewo, amonity, piękne kryształy granatów czy ząb mamuta. Wszystkich zwiedzających staraliśmy się "zarazić" naszą pasją do geologii .
Aktywny udział w wystawie, oprócz prowadzących mgr Jolanty Gruzy i dr Ewy Koszowskiej, wzięli studenci Agata Kłakowicz, Gosia Wendorff, Jakub Zygmunt i Kuba Grabowski oraz doktoranci Justyna Kowal-Kasprzyk i Piotr Kowalski.