Najcenniejsze zbiory Biblioteki ING UJ pochodzą z końca XVIII i XIX wieku. Wśród nich warto wymienić:
unikatowe dzieła rękopiśmienne Ludwika Zejsznera;
litografowane mapy autorstwa Pusch'a, Roemer'a, Hohenegger'a.
Niestety wiele cennych zbiorów, głównie kartograficznych, zostało zniszczonych w czasie wojny lub zagubionych podczas przeprowadzki z budynku przy ulicy Św. Anny do siedziby przy ulicy Oleandry 2A.
W Bibliotece na bieżąco monitorujemy rynek polski i zagraniczny wybierając najcenniejsze pozycje z zakresu geologii i nauk o Ziemi. Oferujemy najnowsze wydania książek w języku angielskich – m.in. prestiżowych wydawnictw – Springer, Elsevier.
Studentom Geologii UJ zapewniamy dostęp do tzw. literatury zalecanej. Mowa tu o literaturze podstawowej i uzupełniającej, która obowiązuje studentów do zaliczenia sylabusów modułu kształcenia. W Wypożyczalni zostały wydzielone regały na których prezentujemy zalecaną literaturę. Znalazło się na nich ponad 250 tytułów książek polskich i anglojęzycznych oraz publikacje z czasopism o tematyce geologicznej.
Na naszej stronie internetowej można znaleźć aktualny wykaz literatury zalecanej w sylabusach podzielony wg kursów dla pierwszego i drugiego stopnia - kierunek „Geologia”. Wykaz jest dostępny w przystępnej dla studentów formie.
Użytkownikom oferujemy kilkaset tytułów czasopism gromadzonych od końca XIX w., w tym najnowsze tytuły polskie i zagraniczne.
Stale prenumerujemy najważniejsze tytuły polskich czasopism geologicznych, m.in.:
Acta Geologica Polonica
Annales Societatis Geologorum Poloniae
Geological Quarterly
Acta Palaeontologica Polonica
Gromadzimy materiały konferencyjne z sympozjów geologicznych odbywających się na terenie Polski i poza jej granicami.
Oferujemy publikacje wydawane przez Państwowy Instytut Geologiczny.
Archiwizujemy wszystkie prace dyplomowe – doktorskie, magisterskie i licencjackie –absolwentów Instytutu Nauk Geologicznych UJ. Pierwsza zachowana praca magisterska pochodzi z 1948 r.