Committees

Organizing Committee

  • Michał Gradziński, Chairman (Jagiellonian University, Kraków)
  • Mariusz Kędzierski, Secretary (Jagiellonian University, Kraków)
  • Grzegorz Haczewski (Institute of Geological Sciences, Polish Academy of Sciences, Kraków)
  • Renata Jach (Jagiellonian University, Kraków)
  • Piotr Jaglarz (Jagiellonian University, Kraków)
  • Artur Kędzior (Institute of Geological Sciences, Polish Academy of Sciences, Kraków)
  • Bogusław Kołodziej (Jagiellonian University, Kraków)
  • Stanisław Leszczyński (Jagiellonian University, Kraków)
  • Ewa Malata (Jagiellonian University, Kraków)
  • Ewa Niesiołowska (Jagiellonian University, Kraków)
  • Anna Wysocka (University of Warsaw)
  • Wojciech Wróblewski (Jagiellonian University, Kraków)
  • Tomasz Rychliński (Jagiellonian University, Kraków)

Scientific Committee

  • Daniel Ariztegui (Geneva, CH)
  • Roman Aubrecht (Bratislava, SK)
  • Ondřej Bábek (Olomouc, CZ)
  • Mark Bateman (Sheffield, UK)
  • Thilo Bechstädt (Kraków, PL)
  • Zdzisław Bełka (Poznań, PL)
  • Krzysztof Birkenmajer (Kraków, PL)
  • Pavel Bosák (Prague, CZ)
  • Marc De Batist (Gent, BE)
  • Poppe de Boer (Utrecht, NL)
  • Giovanna Della Porta (Milan, IT)
  • Pierre Francus (Québec, CA)
  • Tracy Frank (Lincoln, USA)
  • M. Adam Gasiński (Kraków, PL)
  • Hans-Jürgen Gawlick (Leoben, AU)
  • Andrzej Gaździcki (Warsaw, PL)
  • Ryszard Gradziński (Kraków, PL)
  • Adrian Immenhauser (Bochum, DE)
  • Juraj Janočko (Košice, SK)
  • Krzysztof Jaworowski (Warsaw, PL)
  • Józef Kaźmierczak (Warsaw, PL)
  • Krzysztof P. Krajewski (Warsaw, PL)
  • Jerzy Lefeld (Warsaw, PL)
  • Stephen Lokier (Abu Dhabi, AE)
  • Stanisław Lorenc (Poznań, PL)
  • Jacek Matyszkiewicz (Kraków, PL)
  • Jozef Michalík (Bratislava, SK)
  • Sigrid Missoni (Leoben, AU)
  • Jacek Motyka (Kraków, PL)
  • Nigel Mountney (Leeds, UK)
  • Slavomír Nehyba (Brno, CZ)
  • Wojciech Nemec (Bergen, NO)
  • Kajetan d'Obyrn (Wieliczka, PL)
  • Nestor Oszczypko (Kraków, PL)
  • Vincenzo Pascucci (Sassari, IT)
  • Tadeusz Peryt (Warsaw, PL)
  • Grzegorz Pieńkowski (Warsaw, PL)
  • Szczepan Porębski (Kraków, PL)
  • Piotr Roniewicz (Warsaw, PL)
  • Grzegorz Racki (Sosnowiec, PL)
  • Andrzej Radwański (Warsaw, PL)
  • Stanisław Skompski (Warsaw, PL)
  • Tadeusz Słomka (Kraków, PL)
  • Ján Soták (Banská Bystrica, SK)
  • Joachim Szulc (Kraków, PL)
  • Michał Szulczewski (Warsaw, PL)
  • Andrzej Ślączka (Kraków, PL)
  • Alfred Uchman (Kraków, PL)
  • David Uličný (Prague, CZ)
  • Michael Wagreich (Vienna, AU)
  • Jurand Wojewoda (Wrocław, PL)
  • Tomasz Zieliński (Poznań, PL)