The Institute in the media

Ostatnia budowa na kampusie

Na terenie Kampusu UJ na Ruczaju stanęły w ostatnich dniach dwa nowe dźwigi. Rozpoczęła się budowa ostatniego brakującego budynku kampusu – Instytutu Nauk Geologicznych.

Nowa siedziba instytutu powstanie pomiędzy dwoma najstarszymi budynkami uniwersyteckiego kompleksu, mieszczącymi m.in. Wydział Biologii i Nauk o Ziemi oraz Instytut Studiów Regionalnych. Na razie ogrodzono i uporządkowano teren budowy.

Niewielki, ale nowoczesny

Planowany budynek będzie niewielki w porównaniu z ostatnimi inwestycjami, takimi jak oddany do użytku przed miesiącem gmach Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej czy powstająca obok siedziba Wydziału Chemii. Będzie miał prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, na których znajdą się m.in. sale wykładowe, laboratoria dydaktyczne i laboratoria badawcze.

Spośród licznych już inwestycji na kampusie, nowy obiekt będzie się wyróżniać rozwiązaniami energetycznymi. Po raz pierwszy zostaną tam zastosowane pompy ciepła, wraz z zainstalowanymi na dachu i fasadzie bateriami słonecznymi. – Budynek, w którym kształceni będą przyszli geolodzy, ogrzewany będzie wyłącznie ciepłem Ziemi, natomiast energia będzie w dużej mierze pozyskiwana ze Słońca. Ekologicznego wizerunku nowego obiektu ING UJ dopełni przewidziany zielony dach, odzwierciedlający naturalne środowisko Jury Krakowsko-Częstochowskiej – czytamy na stronie instytutu.

Kampus już prawie gotowy

– Wydział Chemii i Instytut Nauk Geologicznych to już dwa ostatnie budynki przewidziane w wieloletnim programie budowy kampusu. Oczywiście w dalszym ciągu będą prowadzone prace porządkujące teren wokół budynków, np. przedłużenie alei Wawelskiej – mówi Adrian Ochalik, rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tym roku została już uporządkowana zaniedbana wcześniej część kampusu. Po ukończeniu prac przy Centrum Edukacji Przyrodniczej, pomiędzy najstarszymi budynkami kompleksu powstały nowe alejki z ławkami i parking.

- Jakub Drath, Love Kraków

Link do artykułu: http://lovekrakow.pl/aktualnosci/ostatnia-budowa-na-kampusie_7222.html

 


 

8 kwietnia w Muzeum Geologicznym Instytutu Nauk Geologicznych UJ odbyło się uroczyste przekazanie popiersia austriackiego mineraloga i geologa Wilhelma Haidingera (1795-1871).

W Muzeum Geologicznym Instytutu Nauk Geologicznych UJ odbyła się uroczystość wręczenia Muzeum porcelanowego popiersia austriackiego mineraloga i geologa Wilhelma Haidingera (1795-1871). Popiersie przekazała Pani Dipl. Ing. Barbarę Vecer, była pracownica austriackiej służby geologicznej. Podczas uroczystości prof . Andrzej Ślączka przedstawił sylwetkę W. Haidingera i wygłosił referat na temat badań geologicznych południowej Polski na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci i udziału w nich szeregu austriackich uczonych. Dr. Ewa Koszowska wspomniała o związkach W. Haidingera z Polakami i naszą uczelnią. W uroczystości uczestniczył m.in. Konsul honorowy Republiki Austrii  Andrzej Tombiński


Link do artykułu:
http://www.konsulataustrii.com/index.php/pl/aktualnosci/item/25-uroczystosc-w-instytucie-nauk-geologicznych-uj

 

 


 

Dziś trudno w to uwierzyć, ale około 30 milionów lat temu w okolicach Sudetów (dolnośląskie) czynne były liczne wulkany. Nawiązując jakby do tego faktu, kierownictwo Fundacji „ANIMUS" w Wilkowie Osiedlu, koło Złotoryi, w osobach Łucji i Marty Marchaj wymyśliło niespotykany dotąd rekord Polski polegający na wybudowaniu małego, działającego wulkanu.

Zadania tego podjął się młody doktorant Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, Instytutu Nauk Geologicznych Piotr Kowalski. Przy pomocy kilku osób, w tym miejscowych dzieci, zbudował tematyczny obiekt o wysokości 180 cm i wymiarach podstawy 220x220 cm.

Aby zbudować charakterystyczny stożek wulkaniczny zamontował on najpierw stalową ramę, na której oparł konstrukcję drewnianą i wszystko to oblepił gliną. Wcześniej wewnątrz umieścił ładunek wybuchowy wyrzucający pył i dym oraz instalację z lawą. Wybuch, ku uciesze zgromadzonej licznie publiczności, powtarzano kilkakrotnie.

Godzi się dodać, że motto Fundacji „ANIMUS" zajmującej się niepełnosprawnymi dziewczynkami brzmi: „Dzięki miłości i dobroci można pokonać wszystkie bariery". W trakcie imprezy plenerowej zbierano datki dla podopiecznych fundacji.

- polskierekordy.pl

Więcej o tym wydarzeniu można znaleźć tutaj

 


"Tym razem wpatrzeni w ziemię geolodzy z Instytutu Nauk Geologicznych UJ opowiadali z czego zbudowane są skały, a każdy niedowiarek mógł ujrzeć, jak wyglądają pod mikroskopem. Tu również nie zabrakło wybuchów – mowa o wybuchu Wulkanu Jagielloniusa. Pokazy cieszyły się takim powodzeniem, że trzeba było uruchomić dodatkowe grupy zwiedzających!"

- Onet.pl Wiadomości

Link do artykułu:
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/46-tys-osob-uczestniczylo-w-nocy-naukowcow-jakie-a,1,5276014,wiadomosc.html

 


"Efektownie zaprezentował się Instytut Nauk Geologicznych UJ. Studenci zaprezentowali działanie wulkanu - w teorii i w praktyce. Był krótki wykład, a po nim demonstracja. Stożek zaczął dymić..."

- krakow.gazeta.pl

Link do artykułu:
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35803,9588551,Wulkany_dymia_na_krakowskim_Rynku__WIDEO_.html

 


 

Wulkan na Rynku 

"Punktualnie o każdej pełnej godzinie, przed małym namiotem Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) ustawia się spory tłum. To znak, że za chwilę czeka nas kolejna tego dnia erupcja wulkanu, a oczom zwiedzających ukażą się kłęby dymu i pomarańczowa lawa wydobywająca się z wulkanicznej makiety.

Erupcje stratowulkanów są bardzo dynamiczne. - Towarzyszą im wybuchy lawy, gazów i pyłów wulkanicznych, które niszczą wszystko, co napotykają na swojej drodze - opisują prowadzący pokaz studenci. - Przygotowanie makiety kosztowało mnie około miesiąca pracy, ale było warto - przyznaje konstruktor Mateusz Cyprych."

- Polskie Radio

Link do artykułu:
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/367450,Krakowski-Festiwal-Nauki-potrwa-do-soboty-%28relacja%29

 


 

"Na Górze Świętej Anny o każdej pełnej godzinie wybucha wulkan przygotowany przez studentów geologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Majówkę geologiczną dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowało Stowarzyszenie „Kraina Świętej Anny". Spotkanie na wulkanie jest okazją do popularyzacji wiedzy geologicznej o Opolszczyźnie. 

Dziś mało kto wie, że klasztor na Górze świętej Anny stoi na wulkanicznym kraterze. O tym i innych niezwykłych wulkanicznych odkryciach w Parku Krajobrazowym, które ukazały ślady sprzed ponad 350 milionów lat, mówią naukowcy.

„Spotkanie na wulkanie" jest jedynym w swoim rodzaju festynem ekologicznym, potrwa do wtorku. Dziś można było poznawać skały i kamienie oraz zdobywać wulkaniczną wiedzę. Jutro dzień poświęcony będzie edukacji dzieci. We wtorek oficjalnie minister środowiska nada parkowi krajobrazowemu"

 

- TVP Opole

Link do artykułu:
http://www.tvp.pl/opole/aktualnosci/rozmaitosci/spotkanie-na-wulkanie/1867308#mainContent