Oficjalne otwarcie nowej siedziby Instytutu Nauk Geologicznych UJ przy ulicy Gronostajowej 3a w Krakowie w dniu 26 czerwca 2017 roku

Informacje w mediach o tym wydarzeniu w mediach:

Znalezione obrazy dla zapytania uj

 

Materiały prasowe do pobrania:

Gazeta Wyborcza

Dziennik Polski

Gazeta Krakowska

 


 

Nasi Geolodzy w Radiu Kraków

 

 

W środę 5 kwietnia 2017r. profesor Joachim Szulc oraz nasz doktorant mgr inż Klaudiusz Salamon byli gośćmi programu "Przed Hejnałem" emitowanego na antenie Radia Kraków. Tematem przewodnim dyskusji były współczesne zjawiska wulkaniczne.

Audycję oraz materiał wideo dostępne na stronie internetowej:

http://www.radiokrakow.pl/wideo/smog-jak-pyl-wulkaniczny/

oraz

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-hejnalem/o-gorach-ognia/

 

 

 

Ostatnia budowa na kampusie

Na terenie Kampusu UJ na Ruczaju stanęły w ostatnich dniach dwa nowe dźwigi. Rozpoczęła się budowa ostatniego brakującego budynku kampusu – Instytutu Nauk Geologicznych.

Nowa siedziba instytutu powstanie pomiędzy dwoma najstarszymi budynkami uniwersyteckiego kompleksu, mieszczącymi m.in. Wydział Biologii i Nauk o Ziemi oraz Instytut Studiów Regionalnych. Na razie ogrodzono i uporządkowano teren budowy.

Niewielki, ale nowoczesny

Planowany budynek będzie niewielki w porównaniu z ostatnimi inwestycjami, takimi jak oddany do użytku przed miesiącem gmach Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej czy powstająca obok siedziba Wydziału Chemii. Będzie miał prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, na których znajdą się m.in. sale wykładowe, laboratoria dydaktyczne i laboratoria badawcze.

Spośród licznych już inwestycji na kampusie, nowy obiekt będzie się wyróżniać rozwiązaniami energetycznymi. Po raz pierwszy zostaną tam zastosowane pompy ciepła, wraz z zainstalowanymi na dachu i fasadzie bateriami słonecznymi. – Budynek, w którym kształceni będą przyszli geolodzy, ogrzewany będzie wyłącznie ciepłem Ziemi, natomiast energia będzie w dużej mierze pozyskiwana ze Słońca. Ekologicznego wizerunku nowego obiektu ING UJ dopełni przewidziany zielony dach, odzwierciedlający naturalne środowisko Jury Krakowsko-Częstochowskiej – czytamy na stronie instytutu.

Kampus już prawie gotowy

– Wydział Chemii i Instytut Nauk Geologicznych to już dwa ostatnie budynki przewidziane w wieloletnim programie budowy kampusu. Oczywiście w dalszym ciągu będą prowadzone prace porządkujące teren wokół budynków, np. przedłużenie alei Wawelskiej – mówi Adrian Ochalik, rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tym roku została już uporządkowana zaniedbana wcześniej część kampusu. Po ukończeniu prac przy Centrum Edukacji Przyrodniczej, pomiędzy najstarszymi budynkami kompleksu powstały nowe alejki z ławkami i parking.

- Jakub Drath, Love Kraków

Link do artykułu: http://lovekrakow.pl/aktualnosci/ostatnia-budowa-na-kampusie_7222.html

 


 

8 kwietnia w Muzeum Geologicznym Instytutu Nauk Geologicznych UJ odbyło się uroczyste przekazanie popiersia austriackiego mineraloga i geologa Wilhelma Haidingera (1795-1871).

W Muzeum Geologicznym Instytutu Nauk Geologicznych UJ odbyła się uroczystość wręczenia Muzeum porcelanowego popiersia austriackiego mineraloga i geologa Wilhelma Haidingera (1795-1871). Popiersie przekazała Pani Dipl. Ing. Barbarę Vecer, była pracownica austriackiej służby geologicznej. Podczas uroczystości prof . Andrzej Ślączka przedstawił sylwetkę W. Haidingera i wygłosił referat na temat badań geologicznych południowej Polski na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci i udziału w nich szeregu austriackich uczonych. Dr. Ewa Koszowska wspomniała o związkach W. Haidingera z Polakami i naszą uczelnią. W uroczystości uczestniczył m.in. Konsul honorowy Republiki Austrii  Andrzej Tombiński


Link do artykułu:
http://www.konsulataustrii.com/index.php/pl/aktualnosci/item/25-uroczystosc-w-instytucie-nauk-geologicznych-uj

 

 


 

Dziś trudno w to uwierzyć, ale około 30 milionów lat temu w okolicach Sudetów (dolnośląskie) czynne były liczne wulkany. Nawiązując jakby do tego faktu, kierownictwo Fundacji „ANIMUS" w Wilkowie Osiedlu, koło Złotoryi, w osobach Łucji i Marty Marchaj wymyśliło niespotykany dotąd rekord Polski polegający na wybudowaniu małego, działającego wulkanu.

Zadania tego podjął się młody doktorant Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, Instytutu Nauk Geologicznych Piotr Kowalski. Przy pomocy kilku osób, w tym miejscowych dzieci, zbudował tematyczny obiekt o wysokości 180 cm i wymiarach podstawy 220x220 cm.

Aby zbudować charakterystyczny stożek wulkaniczny zamontował on najpierw stalową ramę, na której oparł konstrukcję drewnianą i wszystko to oblepił gliną. Wcześniej wewnątrz umieścił ładunek wybuchowy wyrzucający pył i dym oraz instalację z lawą. Wybuch, ku uciesze zgromadzonej licznie publiczności, powtarzano kilkakrotnie.

Godzi się dodać, że motto Fundacji „ANIMUS" zajmującej się niepełnosprawnymi dziewczynkami brzmi: „Dzięki miłości i dobroci można pokonać wszystkie bariery". W trakcie imprezy plenerowej zbierano datki dla podopiecznych fundacji.

- polskierekordy.pl

Więcej o tym wydarzeniu można znaleźć tutaj

 


"Tym razem wpatrzeni w ziemię geolodzy z Instytutu Nauk Geologicznych UJ opowiadali z czego zbudowane są skały, a każdy niedowiarek mógł ujrzeć, jak wyglądają pod mikroskopem. Tu również nie zabrakło wybuchów – mowa o wybuchu Wulkanu Jagielloniusa. Pokazy cieszyły się takim powodzeniem, że trzeba było uruchomić dodatkowe grupy zwiedzających!"

- Onet.pl Wiadomości

Link do artykułu:
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/46-tys-osob-uczestniczylo-w-nocy-naukowcow-jakie-a,1,5276014,wiadomosc.html

 


"Efektownie zaprezentował się Instytut Nauk Geologicznych UJ. Studenci zaprezentowali działanie wulkanu - w teorii i w praktyce. Był krótki wykład, a po nim demonstracja. Stożek zaczął dymić..."

- krakow.gazeta.pl

Link do artykułu:
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35803,9588551,Wulkany_dymia_na_krakowskim_Rynku__WIDEO_.html

 


 

Wulkan na Rynku 

"Punktualnie o każdej pełnej godzinie, przed małym namiotem Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) ustawia się spory tłum. To znak, że za chwilę czeka nas kolejna tego dnia erupcja wulkanu, a oczom zwiedzających ukażą się kłęby dymu i pomarańczowa lawa wydobywająca się z wulkanicznej makiety.

Erupcje stratowulkanów są bardzo dynamiczne. - Towarzyszą im wybuchy lawy, gazów i pyłów wulkanicznych, które niszczą wszystko, co napotykają na swojej drodze - opisują prowadzący pokaz studenci. - Przygotowanie makiety kosztowało mnie około miesiąca pracy, ale było warto - przyznaje konstruktor Mateusz Cyprych."

- Polskie Radio

Link do artykułu:
http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/367450,Krakowski-Festiwal-Nauki-potrwa-do-soboty-%28relacja%29

 


 

"Na Górze Świętej Anny o każdej pełnej godzinie wybucha wulkan przygotowany przez studentów geologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Majówkę geologiczną dla mieszkańców Opolszczyzny przygotowało Stowarzyszenie „Kraina Świętej Anny". Spotkanie na wulkanie jest okazją do popularyzacji wiedzy geologicznej o Opolszczyźnie. 

Dziś mało kto wie, że klasztor na Górze świętej Anny stoi na wulkanicznym kraterze. O tym i innych niezwykłych wulkanicznych odkryciach w Parku Krajobrazowym, które ukazały ślady sprzed ponad 350 milionów lat, mówią naukowcy.

„Spotkanie na wulkanie" jest jedynym w swoim rodzaju festynem ekologicznym, potrwa do wtorku. Dziś można było poznawać skały i kamienie oraz zdobywać wulkaniczną wiedzę. Jutro dzień poświęcony będzie edukacji dzieci. We wtorek oficjalnie minister środowiska nada parkowi krajobrazowemu"

 

- TVP Opole

Link do artykułu:
http://www.tvp.pl/opole/aktualnosci/rozmaitosci/spotkanie-na-wulkanie/1867308#mainContent