dr hab. Monika Kusiak

Geologia to idealne miejsce dla ludzi ciekawych świata, dla ludzi mających apetyt na ciekawe życie. Dzięki studiom na Geologii UJ takie właśnie jest moje życie, dzięki temu zaspokajam ciekawość świata. Geologicznemu doświadczeniu zawdzięczam to, że nie ma kontynentu, na którym bym nie była, na którym nie prowadziłabym badań. Mieszkałam w Japonii, Australii, Szwecji i Niemczech. Spędziłam sporo czasu w różnych miejscach Azji, Afryki, obu Ameryk i Antarktydy.

Jestem pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Jako geochronolog zajmuję się najstarszymi skałami i minerałami. Dzięki wielu stypendiom i grantom, które otrzymałam, prowadziłam działalność naukową w takich miejscach globu jak Australia (Marie Curie i Group of 8), Japonia (JSPS i Matsumae), Niemcy (Humboldt), Szwecja (Synthesys i Marie Curie), Wielka Brytania (Top 500), Polska (FNP i NCN).

Studia w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego wspominam jako interesujące zajęcia w małych grupach, dyskusje z osobami prowadzącymi wykłady i ćwiczenia w kameralnych, niemal seminaryjnych warunkach. W tak przyjaznym środowisku wiedza była przyswajana swobodnie, niemalże bez wysiłku, instynktownie. A poza tym wyjazdy w teren będące okazją do dotykania, również dosłownie, obiektów badawczych oraz do integrowania się z podobnymi do siebie pasjonatami.

Geologia to moje życie, praca i pasja. To moje hobby. Hobby, za którego uprawianie otrzymuję wynagrodzenie. Czy można sobie wyobrazić doskonalsze połączenie, czy istnieje lepszy scenariusz na życie?

 

o dr hab. Monice Kusiak w prasie