Mateusz Orzechowski

obrona pracy: 2013, promotor: dr Ewa Koszowska

 

Od dziecka fascynowały mnie nauki przyrodnicze, dlatego na geologię zaprowadziła mnie ciekawość. Mimo, iż po licealnej geografii znałem jedynie podstawy geologii, to pierwszy rok studiów od razu obudził we mnie totalną fascynację naukami o Ziemi. Równolegle do studiów licencjackich zdecydowałem się pogłębić swoją wiedzę w zakresie wiertnictwa naftowego, dlatego zacząłem uczęszczać do dwuletniej szkoły policealnej ZSZ PGNiG im. Walerego Goetla w Krakowie, gdzie zdobyłem tytuł Technika Wiertnika, a zaraz po tym tytuł licencjata z geologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oczywiście postanowiłem kontynuować studia na Uniwersytecie. Poza geologią interesuje mnie również astronomia i planetologia, co skłoniło mnie do napisania pracy magisterskiej na temat charakterystyki mineralogiczno-petrologicznej niesklasyfikowanego meteorytu, który spadł w rejonie północno-zachodniej Sahary.

W trakcie studiów magisterskich miałem okazję spędzić tydzień na północy Norwegii, gdzie uczestniczyłem w kursie dotyczącym geochemii złóż. Wraz z rozpoczęciem studiów magisterskich równolegle zacząłem również studia podyplomowe z geofizyki naftowej na Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie obroniłem pracę z interpretacji geologicznej danych sejsmicznych pochodzących z Morza Północnego. Na studiach, oprócz wiedzy teoretycznej, miałem również okazję zdobyć wiedzę praktyczną pracując w takich firmach jak Geokrak Sp. z o.o., Drill-Lab Sp. z o.o. oraz Exalo Drilling S.A. Firmy te istotnie wpłynęły na moją ścieżkę zawodową i spowodowały, że na stałe związałem się z przemysłem naftowym. Aktualnie pracuję jako geolog w Instytucie Nafty i Gazu – Państwowym Instytucie Badawczym, gdzie zajmuję się mineralogią oraz petrofizyką skał osadowych.

Uważam, że lata spędzone na Uniwersytecie były fantastyczną przygodą. Poznałem niesamowitych ludzi, z którymi wciąż utrzymuje kontakt. Uważam, że wiedza, którą zdobyłem na specjalizacji mineralogiczno-petrologiczno-geochemicznej była z pewnością jednym z czynników, które umożliwiły mi znalezienie pracy w przemyśle naftowym. Przede wszystkim bardzo ceniłem sobie kontakt z wykładowcami, którzy zawsze mieli dla mnie czas, zwłaszcza moja Pani promotor dr Ewa Koszowska. Kameralna atmosfera, nieograniczony dostęp do aparatury badawczej, bogaty program oraz wykładowcy z renomowanych, zagranicznych uczelni to na pewno zalety, o których warto pamiętać. Obecnie nie wyobrażam sobie życia bez geologii. Gdybym miał ponownie wybrać uczelnię i kierunek studiów, to z pewnością wybrałbym Geologię UJ!
- Mateusz Orzechowski

 

Mateusz Orzechowski